Rzeszów, ............................
Sąd Okręgowy w Rzeszowie
Wydział Penitencjarny
Skazany: Jan Nowak
zam. ……………………
reprezentowany przez adw. ………………………………
WNIOSEK
o udzielenie zezwolenia na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie ?dozoru elektronicznego
Działając w imieniu skazanego Jana Nowaka, na mocy art. 43 la § 1 w zw. z art. 43 lc ustawy z 06.06.1997 r. - Kodeks karny wykonawczy (Dz.U. z 2017 r. poz. 665 ze zm.) wnoszę o udzielenie zezwolenia na odbywanie orzeczonej wobec niego kary 7 miesięcy pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
UZASADNIENIE
Wyrokiem z dnia ............................, sygn. II K .............. Sąd Rejonowy w Rzeszowie Wydział II Karny, uznał skazanego Jana Nowaka winnym popełnienia czynu określonego w art. 286 § 1 k.k. i skazał na karę 7 miesięcy pozbawienia wolności. Wyrok ten został utrzymany w mocy wyrokiem Sądu Okręgowego w Krakowie z dnia .........................., sygn. akt ............
Kara pozbawienia wolności wobec skazanego nie była jeszcze wykonywana.
W tym miejscu wskazać należy, iż skazany spełnia przesłanki określone w art. 43 la § 1 pkt 1-4 k.k.w. uzasadniające zezwolenie przez Sąd na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego.
W pierwszej kolejności wskazaniu podlega, iż orzeczona wobec skazanego kara to kara 7 miesięcy pozbawiania wolności, w związku z czym warunek określony w art. 43 la §1 pkt 1 k.k.w. jest spełniony. Spełniona jest także kolejna przesłanka wynikająca z pkt 4 ww. przepisu, tj. osoby pełnoletnie wspólnie zamieszkujące ze skazanym wyraziły zgodę na wykonywanie kary w systemie dozoru elektronicznego (oświadczenie w załączeniu), a skazany posiada określone miejsce stałego pobytu tj. Rzeszów ……………
Nadto podnieść należy, iż taki sposób wykonywania kary tj. w systemie dozoru elektronicznego jest wystarczający dla osiągnięcia celów kary, a względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji skazanego nie przemawiają za potrzebą osadzenia skazanego Jana Nowaka w zakładzie karnym. Skazany nie był dotychczas karany, a jego postawa zarówno przed, jak i po popełnieniu czynu wskazuje, iż popełnione przez niego przestępstwo ma charakter incydentalny, a odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego daje gwarancję, iż cele kary zostaną osiągnięte.
Podkreślić należy także, iż skazany Jan Nowak od dnia 15 lipca 2010 r. roku prowadzi działalność gospodarczą. Firma przynosi spore zyski, a dochód z niej uzyskiwany jest jedynym źródłem utrzymania rodziny skazanego. Wskazaniu podlega także fakt, iż w drukarni skazany zatrudnia 8 osób. Osadzenie go w zakładzie karnym spowoduje konieczność zamknięcia drukarni i zwolnienia pracowników, albowiem stan zdrowia żony skazanego uniemożliwia jej zastąpienie męża w tym okresie.
Raz jeszcze podkreślić należy, iż skazany zrozumiał naganność swojego postępowania, ma pozytywną opinię w swoim środowisku, a nadto musi sprawować należytą opiekę nad ciężarną żoną oraz zarabiać na powiększającą się w najbliższym czasie rodzinę. Wyrażenie przez Sąd zgody na odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego byłoby dla niego olbrzymią szansą na naprawienie błędu.
Ponadto w załączeniu przedstawiam pisemną zgodę osób pełnoletnich, wspólnie zamieszkujących ze skazanym, na pozostawanie przez skazanego we wskazanym przez sąd penitencjarny miejscu pobytu w wyznaczonym czasie oraz na przeprowadzanie przez podmiot dozorujący czynności kontrolnych w miejscu pobytu, polegających na sprawdzeniu prawidłowości funkcjonowania elektronicznego urządzenia rejestrującego oraz nadajnika.
Mając na uwadze powyższe, niniejszy wniosek jawi się jako w pełni uzasadniony.
Załączniki:
- pełnomocnictwo
- dowody potwierdzające sytuację skazanego