29.04.2022
Szkolenia z zakresu różnych spraw urzędowych oraz pomocy prawnej obywatelom Ukrainy tak WSPiA przygotowuje swoich studentów do pomocy osobom zgłaszającym się do Podkarpackim Centrum Wspierania Obywateli Ukrainy. Za studentami już 4 szkolenia, kolejne planowane są w pierwszych tygodniach maja.
Szkolenia dla studentów to jeden z punktów porozumienia, na mocy którego powołane zostało Podkarpackie Centrum Wparcia Obywateli Ukrainy. Porozumienie zostało zawarte zawartego pomiędzy WSPiA a podkarpackimi urzędami i instytucjami. W pomoc włączył się: Urząd Miasta Rzeszowa, Powiatowy Urząd Pracy w Rzeszowie, Izba Przemysłowo-Handlowa w Rzeszowie, Izba Adwokacka w Rzeszowie, Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie oraz Podkarpacki Oddział PCK w Rzeszowie.
Uczelnia jako organizator całego przedsięwzięcia zajmuje się m.in. szkoleniem studentów do świadczenia konkretnej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Dlatego studenci co chwilę spotykają się z przedstawicielami urzędów i instytucji współpracujących z WSPiA ucząc się, w jaki sposób rozwiązywać konkretne problemy.
Najnowsze szkolenie, które odbyło się 29 kwietnia 2022 r., dotyczyło przepisów z zakresu pomocy socjalnej. Przeprowadziła je Pani Irena Marszałek-Czekierda, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Podczas szkolenia, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu studentów przedstawiciele MOPSu tłumaczyli jakie świadczenia socjalne i na jakich zasadach przysługują obywatelom Ukrainy. Studenci mogli poznać także dokumenty i właściwy sposób ich wypełnienia, tak aby mogli pomagać osobom odwiedzającym Podkarpackie Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy. Kolejne szkolenie odbędzie się w czwartek 5 maja 2022 r. Tym razem tematem będzie zakładania działalności gospodarczej. Prowadzić je będzie Pani Agnieszka Czyż-Byjoś z Biura Ewidencji Działalności Gospodarczej i Zezwoleń Urzędu Miasta Rzeszowa.
Wcześniej studenci WSPiA w ramach działalności Podkarpackiego Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy spotkali się z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy, którzy przedstawili im, jak wygląda pomoc w poszukiwaniu pracy dla uchodźców.
Studenci mogli także poznać wybrane zagadnienia związane z ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Opowiadała o tym Pani Agnieszka Chrostowska-Bawoł, radca prawny, przedstawiciel Okręgowa Izba Radców Prawnych w Rzeszowie. W ramach działalności PCWOU zorganizowane zostało także szkolenie z zasad wnioskowania o numer PESEL przez uchodźców z Ukrainy. Tym razem ze studentami spotkała się Pani Bożena Kuźniar, Dyrektor Centrum Kontaktu Urzędu Miasta Rzeszowa.
W pracę Podkarpackiego Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy zaangażowani są nie tylko studenci, ale także działające w WSPiA Klinika Prawa, Klinika Administracji, Klinika Przedsiębiorczości, Klinika Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Akademickie Biuro Karier oraz Centrum Edukacji Dodatkowej. W ramach Centrum wszystkie instytucje współpracują w zakresie adaptacji społecznej, administracyjnej i zawodowej obywateli Ukrainy migrujących w związku z wojną za nasza wschodnią granicą. Pomoc w ramach Podkarpackiego Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy udzielana jest w ramach 5 sekcji: Sekcja wsparcia prawnego, Sekcja wsparcia urzędowego, Sekcja wsparcia pośrednictwa pracy, Sekcja wsparcia humanitarnego oraz Sekcja wsparcia personalnego.
Podkarpackie Centrum Wsparcia Obywateli Ukrainy czynne jest codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Siedziba Centrum mieści się w budynku C1 przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie – pokój 0.01 na parterze budynku. Z Centrum można kontaktować się również telefonicznie na numer 17-86-70-455 oraz mailowo na adres pcw@wspia.eu.