02.07.2020
Studencka Biuro Porad Prawnych działająca w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej to jedna z najlepszych „Klinik Prawa” w Polsce. W najnowszym rankingu Wydziałów Prawa dziennika „Rzeczpospolita” zajęła I miejsce z maksymalną liczbą punktów we wszystkich kategoriach. Klinika Prawa działa w WSPiA od 2013 r. Powstała na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i jest członkiem Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Najlepsi w Polsce
Ranking studenckich poradni prawnych po raz piąty przygotowała Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych razem z „Rzeczpospolitą". WSPiA w tym roku zaliczyła awans z czwartego na pierwsze miejsce. W ocenie aktorów rankingu rzeszowska „Klinika Prawa” zasłużyła na najwyższe noty we wszystkich kategoriach. Oceniany był m.in. współczynnik studentów na opiekuna, miejsce poradni w uczelni, standardy pracy podani oraz działalność dodatkowa. Najwyższym miejscem na podium studenci WSPiA podzielili się z kolegami z Uniwersytetu Warszawskiego i Opolskiego oraz Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie i Krakowskiej Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Jak tłumaczą autorzy rankingu o tym, która poradnia zwycięży, zadecydowała dodatkowa działalność klinik. Mianowicie: liczba organizowanych konferencji, warsztatów, współpraca z różnymi instytucjami i organizacjami pozarządowymi czy przeprowadzone symulacje rozpraw oraz zajęcia o prawie w szkołach – mówi dr Filip Czernicki, prezes Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.
Mediacja i współpraca
Przed pandemią „Klinika prawa” WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej rozpatrzyła 40 różnych spraw. Zajmowało się nimi 34 studentów, a dodatkowych 10 osób pomagało w obsłudze administracyjnej klientów. Nadzór nad nimi pełniło dziesięciu opiekunów.
Studenci pracujący w „Klinice prawa” najwięcej porad udzielają zazwyczaj z zakresu prawa karnego. – W tym roku akademickim było jednak inaczej, dominowały te z prawa cywilnego oraz spadkowego. Specjalizujemy się w mediacji. Prowadzimy Centrum Mediacji i Arbitrażu. W ub. roku nasi studenci zajęli drugie miejsce w II Konkursie Mediacyjnym organizowanym przez Sąd Okręgowy w Rzeszowie – wylicza dr Marta Pietras-Eichberger, prodziekan – zastępca Dyrektora Kolegium Prawa oraz opiekun „Kliniki Prawa” w WSPiA.
– Pandemia mocno wpłynęła na funkcjonowanie poradni, ponieważ od marca nie wpłynęła do nas ani jedna sprawa. Większość osób, którym udzielamy porad, to seniorzy, którzy nie korzystają z internetu. Mam nadzieję, że to się zmieni – dodaje Marta Pietras-Eichberger.
Studenckie Biuro Porad Prawnych
Klinika Prawa w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej działa od 2013 r. Powstała na mocy porozumienia z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Klinika jest członkiem Uniwersyteckich Poradni Prawnych i co roku zajmuje czołowe miejsce w rankingu Poradni przygotowywanym przez gazetę Rzeczpospolita.
Praca w Klinice Prawa to najlepszy i sprawdzony sposób na uzupełnienie i zastosowanie w praktyce wiedzy zdobytej podczas ćwiczeń czy wykładów. Daje to możliwość przygotowania się do wykonywanego w przyszłości zawodu. Studenci zajmują się różnymi sprawami m.in. z zakresu prawa rodzinnego, ale także gospodarczego czy nawet karnego. Dzięki temu już w czasie studiów zbierają cenne doświadczenie praktyczne. Spotykają się z prawdziwymi problemami prawnymi, muszą znaleźć ich rozwiązanie i sposób na pomoc osobom zgłaszającym się do Kliniki. Im więcej takich spraw rozpatrzą, tym później będzie im łatwiej w czasie prawdziwej pracy. Poradnia pozwala także na prowadzenie badań naukowych, w szczególności dotyczących praktyki stosowania prawa i naruszeń praw człowieka.
Studenci działający w Klinice Prawa w WSPiA mogą wybrać pracę w jednej z trzech sekcji: Sekcja Prawa Karnego, Sekcja Prawa Cywilnego oraz Sekcja Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Poradnia zajmuje się bezpłatnym udzielaniem porad prawnych osobom niezamożnym. Pod opieką pracowników naukowych w Kinice pracują najlepsi studenci kierunku „prawo”.