Reprezentacja Kliniki Prawa WSPiA na konferencji TYGIEL 2019

23.04.2019

Prezes Zarządu Kliniki Prawa Elwira Rak oraz Sekretarz Kliniki Piotr Mentel wzięli udział w XI Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa TYGIEL 2019. Podczas dyskusji w ramach panelu dotyczącego nauk społecznych wygłosili referat pt. "Zasady funkcjonowania banków tkanek i komórek oraz ich aspekty prawnokarne". Praca studentów WSPiA zostanie zaprezentowana w publikacji pokonferencyjnej.

Jak tłumaczy Elwira Rak taka konferencja daje duże możliwości rozwoju i pokazania się w studenckim środowisku naukowym. – Bierzemy udział w różnych konferencjach naukowych i piszemy publikacje, bo dzięki temu możemy budować swój dorobek naukowy już w czasie studiów. To na pewno zaowocuje w przyszłości. Konferencje dają nam także możliwość poznania wielu ciekawych osób o podobnych zainteresowaniach. Możemy skonfrontować nasze stanowisko dotyczące jakiegoś zagadnienia z innymi osobami. Pozwala to stale uczyć się i rozwijać. Ważnym elementem też to, że udział w takich konferencjach dają podstawę do ubiegania się o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – tłumaczy Elwira Rak.

Dodaje, że najbliższych miesiącach studenci planują udział w kolejnych ogólnopolskich konferencjach naukowych, po których powstaną ciekawe publikacje. – Nasza praca przygotowana XI Interdyscyplinarną Konferencję Naukową TYGIEL 2019 "Interdyscyplinarność kluczem do rozwoju" także zostanie opublikowana. Prezentacja dotyczyła "Zasady funkcjonowania banków tkanek i komórek oraz ich aspekty prawnokarne". Pisząc publikację ja i Natalia Brzyska zajęłyśmy się stroną związaną z szeroko pojętymi zagadnieniami z prawa administracyjnego i prawa medycznego. Koledzy: Piotrek i Sebastian zajmowali się kwestiami z zakresu prawa karnego. W publikacji ukazaliśmy zagadnienia budzące wiele problemów prawnych związanych m.in. z powstaniem tego typu jednostek, regulacjami prawnokarnymi dotyczącymi banków tkanek i komórek. Pokazaliśmy, dlaczego nie wszystkie jednostki będą wykonywać wszystkie czynności, a np. dotyczące jedynie określonego rodzaju tkanek lub komórek – opowiada Elwira Rak.

Dodaje, że zaprezentowane zagadnienie zainteresowało wielu słuchaczy, ponieważ transplantacja to szczególny rodzaj leczenia, który do tej pory jest bardzo kontrowersyjny, a poziom świadomości społeczeństwa stanowi istotną barierę dla rozwoju transplantacji w Polsce.

Warto dodać, że studenci WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej Uczestniczyli w konferencji TYGIEL już po raz drugi. W ubiegłym roku Elwira Rak i Piotr Mentel przygotowali publikację pt. "Ślad daktyloskopijny jako dowód w polskim procesie karnym na tle standardów wprowadzonych w Stanach Zjednoczonych Ameryki".

Konferencja TYGIEL organizowana jest od ponad 10 lat, jako inicjatywa lubelskiego środowiska naukowego. Celem Konferencji jest integracja pracowników naukowych, doktorantów i studentów, inspiracja do nawiązywania współpracy oraz do tworzenia interdyscyplinarnych zespołów badawczych. Uczestnicy Konferencji mają możliwość przedstawienia wyników badań naukowych uzyskanych w ramach realizacji projektów, prac dyplomowych, doktorskich; zaprezentowania swojej działalności naukowej oraz przedstawienia praktycznych zastosowań i możliwości aplikacji podjętych działań. Udział w Konferencji umożliwia wymianę poglądów i doświadczeń naukowych w gronie osób reprezentujących różne dziedziny nauki, czego efektem może być ustanowienie nowych lub też weryfikacja obranych wcześniej kierunków badań.

Podczas Konferencji prezentowane są interdyscyplinarne wyniki badań z wielu obszarów wiedzy: nauk medycznych i nauk o zdrowiu; nauk przyrodniczych; nauk ścisłych; nauk technicznych; nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych; nauk humanistycznych; nauk społecznych i sztuki.

Źródło: www.wspia.eu

 

TYGIEL 2019